Πανεπιστημιακή Λέσχη

ΦΟΙΤΗΤΙΚΑ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Αντικείμενο του Τμήματος είναι η διαχείριση της πληροφορίας και η διευκόλυνση στην πρόσβαση στη γνώση. Οι ενέργειες του προσωπικού επικεντρώνονται:

• στην πρόσκτηση, ανάπτυξη και διατήρηση των βιβλίων της συλλογής μας (περίπου 17.000 τίτλοι βιβλίων).
  • στην βιβλιογραφική εγγραφή των βιβλίων της συλλογής, με στόχο τη διευκόλυνση του χρήστη κατά την ηλεκτρονική αναζήτηση τεκμηρίων.
  • στο  δανεισμό στα μέλη της Πανεπιστημιακής κοινότητας του ΕΚΠΑ, επιστημονικών συγγραμμάτων, που καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα γνωστικών αντικειμένων καθώς και διαφόρων άλλων βοηθητικών βιβλίων, ελληνικών και ξένων όπως εγκυκλοπαίδειες, λεξικά, λογοτεχνικά βιβλία κ.λπ..

Στους χώρους των Αναγνωστήριων οι φοιτητές μελετούν με δικά τους βιβλία ή με βιβλία της βιβλιοθήκης, που δανείζονται με το φοιτητικό πάσο, ή την αστυνομική τους ταυτότητα.

Λειτουργούν δυο (2) αναγνωστήρια στους χώρους της Φοιτητικής Λέσχης, στην οδό Ιπποκράτους 15 :

α) στον 2ο όροφο, με 250 θέσεις μελέτης και 1 ηλεκτρονικό υπολογιστή προς χρήση των φοιτητών, και

β) στον 4ο όροφο, με 120 θέσεις μελέτης και 4 ηλεκτρονικούς υπολογιστές στη διάθεση των χρηστών.

Τα αναγνωστήρια είναι ανοικτά καθημερινά, εκτός Σαββάτου και Κυριακής, από 8:30 π.μ. μέχρι 9 μ.μ.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε στα τηλέφωνα: 210-3688219 και 210 3688250.